TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Lekarze płyną z wdzięcznością - 24.08 do 4.09.2013r.

TDT

Dziś w Polsce leczy się niemal wszystkie wady serca, z jakimi rodzą się dzieci. Wiele z nich nie wymaga już zresztą operacji – wystarczy zabieg wykonywany przez kardiologów interwencyjnych.

90 polskich lekarzy popłynie pod koniec sierpnia „Darem Młodzieży” do Amsterdamu na kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego Na jednym z żagli będzie napis „Dziękujemy, Holandio”



-30 lat temu Holendrzy ratowali polskie dzieci z wadami serca – wyjaśnia profesor Marian Zembala, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i inicjator rejsu.

Organizując ten rejs, chcemy promować Polskę i nasza kardiologię oraz kardiochirurgię, a także integrować środowisko, bo na pokładzie znajda się lekarze z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Katowic, Piły, Bydgoszczy czy Włocławka i Opola.
Przede wszystkim chcemy jednak podziękować Holendrom za
program dzięki któremu w latach 80. zoperowali ponad 400 polskich dzieci z wrodzonymi wadami serca mówi prof. Zembala



Dziś w Polsce leczy się niemal wszystkie wady serca, z jakimi rodzą się dzieci. Wiele z nich nie wymaga już zresztą operacji – wystarczy zabieg wykonywany przez kardiologów interwencyjnych. Jednak trzy dekady temu dopiero rozwijaliśmy kardiochirurgię dziecięcą.

 
Służyły temu staże młodych lekarzy w szpitalach na zachodzie Europy. Jednym z takich lekarzy był młody doktor Zembala, który uczył się rzemiosła w Szpitalu Uniwersyteckim Królowej Wilhelminy pod okiem prof.  Francois Hitchcocka. To on wpadł na pomysł, by charytatywnie operować w Holandii nie tylko chore dzieci z biednych krajów Trzeciego Świata, lecz także z Polski.
Zorganizowano wtedy w Holandii ogólno krajową zbiórkę pieniędzy Program poparła królowa Beatrix, organizowano wtedy koncerty charytatywne transmitowane przez telewizję. Holenderskich ekspertów, którzy przyjechali do Polski, by omówić szczegóły realizacji programu  przyjął prymas Józef Glemp.
- Dla nich ta wizyta miała wielkie znaczenie, poczuli się bardzo wyróżnieni - wspomina profesor Zembala.
Dzieci i ich rodzice nie musieli płacić nie tylko za same operacje, lecz także za podróż i pobyt w Holandii. W Polsce kwali1kowaniem dzieci do operacji zajęli się prof. Rużyłło z Instytutu Kardiologii w Aninie, który teraz jest współorganizatorem rejsu do Amsterdamu, oraz prof. Zofia Kubicka z Centrum Zdrowia Dziecka.
”Dar Młodzieży” w amsterdamskim porcie zostanie otwarty dla zwiedzających, a wieczorem 31 sierpnia na jego pokładzie odbędzie się uroczystość, podczas której
najbardziej zaangażowani w pomoc dla polskich dzieci lekarze otrzymają pamiątkowe wyróżnienia.
Będą to prof. Jan Stoop Walter, pediatra i immunolog, wieloletni dyrektor Szpitala Królowej Wilhelminy, prof  Francois Hitchcock, który nie tylko operował polskie dzieci, lecz także uczył wielu polskich kardiochirurgów wykonywania takich zabiegów, oraz dr Marianne Karelse-Nijsen, anestezjolog, która zajmowała się małymi pacjentami z Polski nie tylko przed operacjami i w ich trakcie, lecz także p zabiegach. Szkoliła w tej dziedzinie również wielu polskich anestezjologów z ośrodków kardiologicznych.
Wyróżnienie otrzymają także organizacja Terre des Hommes oraz Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Utrechcie.

- Judyta Watoła