TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

LIST profesora Mariana Zembali

TDT

Rozwój programu transplantacji serca, płuc u dorosłych i dzieci jest najważniejszym celem naszego szpitala - Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ponieważ nie da się jej zastąpić u chorych innymi skutecznymi metodami

 

Szanowni Państwo, Kochani,

Bardzo dziękuje za wszystkie Wasze inicjatywy które rozwijają ideę transplantacji w Polsce dobrze służą integracji naszego transplantacyjnego środowiska odsuwają niepotrzebne konflikty i pomagają nam działać lepiej, sprawniej, efektywniej i co bardzo ważne uczciwie.

Tak tez wszyscy przyjęliśmy demokratycznie wyrażoną przez Was decyzje o wyborze nowych władz naszego Stowarzyszenia. Wierzę, że to będzie powrót do tych dobrych i sprawdzonych form współpracy i wzajemnego zrozumienia. Waszą wielka zasługą jest to, że tak często i bezinteresownie promujecie największą ideę medycyny, jaka jest darowanie narządów i ratowanie chorych poprzez transplantacje. Ten wysiłek widać i za to Wam bardzo wszystkim dziękuję.

Przed nami transplantologami i odpowiedzialnymi za rozwój transplantacji serca, płuc jest kolejny wielki wysiłek aby zwiększyć liczbę transplantacji serca i płuc w Polsce bowiem pomimo widocznych sukcesów wciąż w zakresie liczby uratowanych chorych jesteśmy daleko od zadowolenia.
Dlatego podejmujemy i stale monitorujemy za pośrednictwem istniejącej już w kraju i dość licznej sieci koordynatorów każdy większy szpital posiadających oddział intensywnej terapii bowiem w naszym przekonaniu wciąż jest za mały wysiłek tego środowiska aby wzorem takich krajów jak Hiszpania, Austria, Wielka Brytania czy Włochy transplantacja w Polsce, a więc w Zabrzu ale także Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu mogła sie mocniej rozwijać.
Nikt już nie ma najmniejszych wątpliwości, że Ministerstwo Zdrowia poprzez działania Pani Minister Ewy Kopacz jak nigdy dotąd w historii ostatnich 20 lat włączyło się w rozwiązanie tego problemu przeznaczając rocznie kwotę 42 mln złotych na program transplantacji narządów, w tym na inwestycje i modernizacje sprzętu w ramach programu POLGRAFT. Same środki nie wystarczą jeżeli nadal zgłaszalność dawców z Oddziałów szpitalnych będzie maleć pomimo iż w naszej ocenie potencjalni dawcy znajdują się w tych oddziałach i powinni być równoważni zgodnie z zasadami medycznymi i etycznymi, jako potencjalni, a potem udokumentowani dawcy.
Dlatego największe wezwanie spoczywa na nas leczących i to z Waszą pomocą i wsparciem musimy pokonać te polską bierność, która niestety zamiast maleć niebezpiecznie się rozprzestrzenia. Transplantacja, to żyć albo nie żyć dla tysięcy chorych czekających w Polsce z nieodwracalnym uszkodzeniem narządów, to także szansa dla nas i takich nowoczesnych szpitali jak nasz w Zabrzu i bardzo doświadczonych zespołów wielu specjalności.
Dlatego tak bardzo dziękuję za Waszą aktywność i zaangażowanie.
To Wy bardzo często nam leczącym w ten sposób przypominacie, że dla ratowania życia chorego nie wolno w żadnym stopniu akceptować bierności i braku działania. Nie wolno nam się zatrzymać na tej wspólnej drodze.
Zapewniam, że wspólnie z ambitnymi Współpracownikami i władzami regionu i POLTRANSPLANTU podejmować będziemy bardzo stanowcze działania aby zapewnić rozwój programu transplantacji serca i płuc w Zabrzu i w Polsce.

Z szacunkiem i podziękowaniami,

 

Prof. Marian Zembala

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii