TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Akcja 'Drugie Życie' w Poznaniu

TDT

Celem akcji „Drugie życie” jest promocja oświadczeń woli poprzez przekazywanie informacji na temat transplantacji.Celem akcji „Drugie życie” jest promocja oświadczeń woli poprzez przekazywanie informacji na temat transplantacji.

 

Kontynuując rozpoczętą rok temu współpracę z akcją „Drugie życie” w Wielkopolsce, której inicjatorem i organizatorem jest firma  Fresenius Medical Care, największy na świecie, międzynarodowy dostawca produktów i usług dializacyjnych dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek oraz odpowiadając na zaproszenie koordynatora tej akcji Pani Magdaleny Wolskiej oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu już po raz drugi miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniach z młodzieżą klas II i III w/w szkół w dniu 22.03 br. i 04.04 br.

Celem akcji „Drugie życie” jest promocja oświadczeń woli poprzez przekazywanie informacji na temat transplantacji. Popularyzacja wiedzy NT transplantacji organów ma przyczynić się do zwiększenia liczby przeszczepów w Polsce. Poruszanie tematu przeszczepiania narządów, kontakt z lekarzem czy osobami, które żyją dzięki transplantacji ma skłaniać do refleksji, pobudzać do dyskusji i podejmowania rozmów. Akcja ta jest elementem programu „Partnerstwo dla Transplantacji” .

Organizatorzy akcji zadbali o właściwe przygotowanie młodzieży z wszystkich 33 szkół ponadgimnazjalnych, jakie zgłosiły się do tegorocznej edycji i w dniu 10 marca br w wypełnionej po brzegi Auli I liceum ogólnokształcącego w Poznaniu dla ich przedstawicieli zorganizowali spotkanie szkoleniowe z zakresu transplantacji.

W trakcie spotkania można było się dowiedzieć m.in. czy Kościół Katolicki popiera transplantacje, jakie są regulacje prawne, ile narządów przeszczepiono w ubiegłym roku i jakie organy przeszczepia się najczęściej.

Informacje przekazali młodzieży zaproszeni goście dr Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Wojewódzkim Szpitalu w Poznaniu i konsultant medyczny akcji, ks. dr Adam Sikora, Izabela Pużycka z Wydziału Prawa i Administracji  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wojciech Czapiewski i Leszek Dąbrowski. I ja oraz s. Kinga i oczekujący na przeszczep Bartek Warzyński mieliśmy okazje podzielić się z zebranymi naszymi doświadczeniami i refleksjami oraz odpowiadać na pytania, często bardzo trudne. Przedstawiciele szkół otrzymali także od koordynatora akcji Pani Magdaleny Wolskiej zestaw materiałów informacyjnych i promocyjnych w tym oświadczeń woli, które pomogą w prowadzonych na terenie szkół kampaniach „Drugie życie”.

 

Największą jednak satysfakcję sprawiają bezpośrednie spotkania z młodzieżą na terenie ich szkół. Młodzież bardzo starannie przygotowuje się do tych spotkań. Organizują wystawy plastyczne, konkursy na plakat i ulotkę poświeconą przeszczepom, czynnie i otwarcie uczestniczą w dyskusji zadając pytania i dzieląc się własnymi wrażeniami i refleksjami.

W spotkanku w Zespole Szkół Ekonomicznych w dniu 22.03 br. wspólnie z s. Kingą przekonywałyśmy zebraną młodzież do dyskusji w gronie rówieśników i rodzinnym o podjęciu decyzji oddania organów do przeszczepu na wypadek śmierci, o znaczeniu „oświadczeń woli”, dzieliłyśmy się własnym doświadczeniem z naszego „drugiego życia”, mówiłyśmy o jego ograniczeniach wynikających z przyjmowania leków i obniżonej odporności, ale przede wszystkim dzieliłyśmy się ogromną radością, jaką czerpiemy z powrotu do życia i naszych sukcesach, jakie w nim osiągamy.

 

Natomiast w dniu 04.04 br w spotkaniu w Zespole Szkół Komunikacji (ZSK) w Poznaniu miałam tę przyjemność już po raz drugi uczestniczyć wspólnie z Prof. dr hab. Markiem Jemielity, szefem poznańskiej kliniki kardiochirurgii. Wystąpienie Profesora spotkało się z wyjątkowym przyjęciem przez zebraną młodzież. Mogli oni nie tylko usłyszeć o historii transplantacji i staraniach kliniki o uzyskanie certyfikatu do dokonywania transplantacji serca, ale także zobaczyć krótkie filmy z przeprowadzonych operacji, poszerzyć wiedzę o oświadczeniach woli i rejestrze sprzeciwów. Profesor przekazał także informacje o kolejnym 6 już przeszczepie w poznańskiej klinice, jaki miał miejsce w nocy z 1 na 2.04 br.

Moje wystąpienie było uzupełnieniem do tego, co prezentował Pan Profesor, a więc o działaniu leków immunosupresyjnych, jakości życia ludzi po przeszczepie serca ich ograniczeniach i możliwościach, aktywności fizycznej, wspomniałam o najmłodszym i najstarszym pacjencie po przeszczepie serca i co najważniejsze podczas takich spotkań starałam się namawiać do dyskusji na temat decyzji o oddaniu organów do przeszczepu na wypadek śmierci.

 

W spotkaniu brała udział także Pani katechetka Ryszarda Błochowiak, która zaprezentowała stanowisko kościoła w sprawie transplantacji.

W tym roku akcją „Drugie życie” w ZSK dowodzi uczennica Paulina Kazimierska a nad wszystkim czuwa tradycyjnie Pani Danuta Balicka nauczycielka biologii. W rozmowie z młodzieżą i Pania Danutą dowiedziałam się, że na tym spotkaniu nie kończy się ich aktywność i mają jeszcze zamiar zorganizować imprezę plenerową - festyn we współpracy z klubem łuczniczym.

 

Jestem przekonana, że mój udział w akcji „Drugie życie” jak i „Tak dla transplantacji” to nie tylko spłacanie długu za „ponowne narodziny” ale także jedna z tych cegiełek, które budują coraz większą świadomość nt przeszczepów organów i w przyszłości zaowocują zwiększeniem liczby dawców, bo przecież nikt inny jak biorca lepiej nie zaopiekuje się podarowanym organem, czego jestem żywym przykładem podobnie jak wielu moich przyjaciół „składaków”, którzy także biorą udział w podobnych kampaniach.

 

- Renata Maternik

 

http://www.youtube.com/watch?v=Pdw-d6tOGLY

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/10032011-godz-1830/4123343

 

zapraszam do galerii zdjęć