TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Tytuły Lady D. dla niepełnosprawnych kobiet

TDT

Sześć aktywnych, wnoszących istotny wkład w życie społeczne kobiet, które zmagają się przy tym z własną niepełnosprawnością odebrało w poniedziałek w Sejmie dyplomy z tytułem Lady D.

W Sali Kolumnowej Sejmu RP w dniu 07.03.2011r. pierwszy raz w historii wręczano tytuły Lady D. dla niepełnosprawnych kobiet. Kiedy podczas Balu dla Niepełnosprawnych w Zabrzu odbierałem zaproszenie z rąk pana Grzegorza Franke, Dyrektora Biura Posła Marka Plury, zastanawiałem się dlaczego ja i Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Okazuje się, że praca na rzecz osób niepełnosprawnych, a szczególnie dzieci jest bardzo bliska  posłowi Markowi Plura i pani poseł Magdalenie Kochan.

Dziękuję za zaproszenie, była to dla mnie  i mojej Żony wielka nobilitacja przebywać w towarzystwie WIELKICH SERC I WRAŻLIWYCH NA CIERPIENIE  OSÓB.

Wydatkowy dzień –WIGILIA Święta kobiet i te WSPANIAŁE BOHATERKI. Same walczące ze swoja słabością, a oddając to co maja najcenniejsze innym, przywracając wiarę w ludzi, dając radość i uśmiech. To było bogactwo dla mnie, pozostaną legendą,  tak jak pani prof. Marion Hersh ze Szkocji, której słowa są moim marzeniem i wielkim programem …”Ważne jest, by niepełnosprawni byli prawdziwymi, świadomymi obywatelami, którzy coś robią dla innych. Powinno się zaspakajać ich potrzeby, ale oni też muszą dać coś z siebie...”

Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi i spotkaliśmy się ze znajomymi. Nie podaję osobistości z życia politycznego, wymienię tylko przemiłego redaktora Jarosława Gugałę, który super prowadził całą uroczystość i Ewę Lewandowską,  której recital był perełką. Przepraszam jeszcze raz Jej Przewodnika  Czarnego Labradora.

Foto oddadzą atmosferę,

- Janek Statuch                                                                                                                                                                                     

Tytuły Lady D. dla niepełnosprawnych kobiet

Poniedziałek, 7 Marca 2011, 15:30

www.sejm.gov.pl

Sześć aktywnych, wnoszących istotny wkład w życie społeczne kobiet, które zmagają się przy tym z własną niepełnosprawnością odebrało w poniedziałek w Sejmie dyplomy z tytułem Lady D. Nazwa jest skrótem anglojęzycznego od Lady Disabled - Dama Niepełnosprawna.

Tytuł honorowy Lady D przyznawany jest od 2002 r., a od roku 2009 wyróżnienia te przyznawane są w pięciu kategoriach. Plebiscyt organizują wspólnie Parlamentarna Grupa Kobiet oraz Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych. Patronat nad przedsięwzięciem objęła w tym roku prezydentowa Anna Komorowska. Tytuły Lady D. przyznaje Kapituła spośród kandydatur zgłaszanych przez jej członków lub spośród kandydatur zgłaszanych przez dowolne osoby za pomocą poczty e-mail. W skład Kapituły wchodzą dziennikarze, naukowcy, działacze społeczni. Są to osoby zarówno niepełnosprawne jak i niedoświadczające bezpośrednio niepełnosprawności, jednak dobrze orientujące się w tej tematyce. Wieloletnią przewodniczącą Kapituły była wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek. Od tego roku Kapitule przewodniczy posłanka Magdalena Kochan.

W kategorii sport uhonorowana została w tym roku Natalia Partyka z Gdańska, która "mimo braku prawego przedramienia jest mistrzynią tenisa stołowego". Zdobyła m.in. brąz na Mistrzostwach Europy w 2008 i złoto na Mistrzostwach Polski 2009 r. Partyka na zawodach konkuruje z pełnosprawnymi zawodniczkami. W minioną niedzielę sportsmenka zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Polski osób pełnosprawnych.

W kategorii życie społeczne nagrodzono Annę Woźniak-Szymańską z Warszawy, która "mimo utraty wzroku z precyzją doskonałego menedżera i sercem społecznika zarazem, kieruje Polskim Związkiem Niewidomych oraz Ogólnopolską Koalicją na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością". "Skutecznie buduje także współpracę organizacji pozarządowych z Parlamentem" - podkreślono w uzasadnieniu.

W kategorii kultura i sztuka wyróżniono Jolantę Borek-Unikowską ze Szczecina, która "mimo głębokiej niepełnosprawności ruchu profesjonalnie realizuje swój talent malując ustami, a jednocześnie spełnia się w obowiązkach matki i w działalności społecznej".

W kategorii dobry start uhonorowano Karolinę Karbownik z Zabrza, która "studiuje prawo na Uniwersytecie Śląskim, gdzie pełni także rolę Rzecznika Studentów Niepełnosprawnych". "Mimo niesprawności ruchowej angażuje się w działalność społeczną: wolontariat w Polsce i Niemczech. Interesuje się lingwistyką prawniczą. W 2010 r. wygrała ogólnopolski konkurs na najlepszy esej z języka prawniczego" - napisano w uzasadnieniu.

Wyróżnienie specjalne Kapituła Lady D. przyznała prof. Marion Hersh ze Szkocji, która "mimo poważnej wady wzroku i zespołu Aspergera od lat opracowuje technologie wspomagające niewidomych, głuchoniemych i niesłyszących". "Na terenie całej Europy przeprowadziła badania na temat poruszania się tych osób, w wyniku czego opracowała rekomendacje dla Komisji Europejskiej i państw Unii" - głosi uzasadnienie.

Anna Woźniak-Szymańska, która w imieniu wszystkich nagrodzonych dziękowała za przyznane wyróżnienia, powiedziała o swych marzeniach, których realizacja sprawiłaby, że spełnionych niepełnosprawnych byłoby o wiele więcej. "Pierwsze moje marzenie to takie, aby zbudować w Polsce trwały, ciągły system rehabilitacji społecznej i zawodowej, która z budżetu państwa finansowałaby koszyk usług rehabilitacyjnych dla każdej z grup osób niepełnosprawnych" - powiedziała. "Marzę również o tym, aby przedstawiciele organizacji pozarządowych, specjaliści, praktycy mogli mieć szansę na zreformowanie procedur bardzo ważnej dla nas instytucji - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych" - dodała.

PAP/Radio ZET

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/lady_d_2011_rozdane_185561-1--1-d.html

 

 

zapraszam do galerii zdjęć