TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Kampania na rzecz transplantacji-26.11.2009r, Zielona Góra

TDT

26.11.09 odbyła się konferencja pt.,,Bezcenny Dar'' zorganizowana przez ZSZ PBO w Zielonej Górze i Zarząd Rejonowy PCK w Zielonej Górze,  na którą zostali zaproszeni uczniowie klas III i IV ponadgimnazjalnych szkół zielonogórskich.

W dniu dzisiejszym tj 26.11.09 odbyła się konferencja pt.,,BezcennyDar'' zorganizowana przez ZSZ PBO w Zielonej Górze i Zarząd Rejonowy PCK w Zielonej Górze, na którą zostali zaproszeni uczniowie klas III i IV ponadgimnazjalnych szkół zielonogórskich.

Konferencję otworzyła Dyrektor ZSZ PBO Pani Małgorzata Hadrian witając serdecznie i ciepło zgromadzoną młodzież, jak również  zaproszonych gości.

W programie konferencji wystąpili: - Pan doktor Bartosz Kudliński, z-ca ordynatora Oddziału Intensywnej  Terapii Szpitala Wojewodzkiego SPZOZ w Zielonej Górze, który przedstawił, jak trudne i złożone jest prowadzenie rozmów z  osobami bliskimi potencjalnego dawcy w celu uzyskania zgody na pobranie narządu  do  przeszczepu.

Pan Krzysztof Pijarowski, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia  ,,Życie po przeszczepie" omówił społeczne i prawne aspekty  transplantacji 

Pani Irena Osos i ja, Krzysztof Machajek STS Koło Zabrze opowiadaliśmy o codziennym życiu po przeszczepie.  Pani Bogumiła Burda, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nerka w ZielonejGórze przedstawiła działania dla osób dializowanych i po przeszczepie nerek.

Pan Krzysztof Piwowarczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w  Zielonej Górze przedstawiał argumenty dlaczego należy oddawać krew jako cennego daru ratującego życie.

W części artystycznej młodzież z grupy teatralnej z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze przedstawiła teatralno-medialną scenkę o transplantacji nerek.  Bardzo się cieszę,że młodzież wysluchała 1,5 godziny  prezentacjii zadając przy tym interesujące pytania do zaproszonych gości. 

Dziękujemy bardzo Dyrekcji ZSZ za serdeczne przyjęcie i możliwość przybliżenia wszystkich informacji związanych z transplantacją  organów. To spotkanie było potrzebne również dla nas ludzi po przeszczepie, gdyż  tutaj mogliśmy sie spotkać i nawiązać kontakty na przyszłe działania wspólne, bo w jedności siła.

Już dzisiaj mamy zaproszenie na następny rok za co bardzo serdecznie dziękujemy.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Transplantacji Serca Koło Zabrze: Andrzej Książek, Irena i Józef Osos, Maria Delak z mężem i ja, Krzysztof Machajek .

 

 

Pragnę serdecznie podziękować Krzysztofowi Machajkowi, Koleżankom i Kolegom : Andrzejowi  Książek, Irenie i Józefowi Osos, Marii Delak z mężem , którzy poświęcili swój czas i w profesjonalny sposób zorganizowali powyższy mityng promujący transplantację.

- Jan Statuch

Prezes Koła Zabrze