TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Porozumienie kooperacyjne - Zabrze-Essen

TDT

Organizacje dachowe osób niepełnosprawnych, a także przyjaciele z Zabrza i Essen, podjęli po raz kolejny działania zmierzające do poszerzenia współpracy.Porozumienie kooperacyjne na lata 2009 —2010


W październiku 2008 roku, w toku spotkania kończącego realizację dwuletniego projektu organizacji dachowych osób niepełnosprawnych Essen i Zabrza, podpisano wspólnie przygotowane porozumienie kooperacyjne. Celem jest, aby co najmniej raz w roku odbywało się spotkanie kontaktowe dla wymiany fachowej członków organizacji dachowych osób niepełnosprawnych, jak również poszczególnych stowarzyszeń, celem intensyfikacji kontaktów. I na takie spotkanie Stowarzyszenie Transplantacji Serca Koło Zabrze otrzymało zaproszenie.

Pierwsze spotkanie odbyło się w dniach 1 —4 kwietnia 2009 r. w Zabrzu, w czasie którego spotkali m.in. Forum „Razem” — Dom „Rodzina” Caritasu. Nasze Koło reprezentowały Józefa Tobor i Katarzyna Chachaj.
Przedstawiono specyficzne propozycje dla młodych i starszych.

Drugie spotkanie odbyło się w Essen w dniach 8 — 10 października, w czasie którego skoncentrowano się na następujących punktach ciężkości: Możliwości doradztwa i formy mieszkania dla ludzi z ograniczeniami.

Roboczo spotkaliśmy się z przedstawicielami miasta Essen, 25 i 26 października br.  Przy „okrągłym stole” w Domu Caritasu „Rodzina” mogliśmy przedstawić program naszego działania oraz zaproponować wzbogacenie międzynarodowego spotkania w Essen, 27.06.2010r. kampanią na rzecz transplantacji i materiałami dotyczącymi przeszczepów, a także folderów medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przedstawiciel Essen, pan Alfred Haug był zachwycony ofertą i poprosił o przesłanie powyższej propozycji w języku niemieckim. W tych spotkaniach uczestniczyli m.in. Jan Statuch, Jan Malinowski, Michał Bernacki, Paweł Kozub, Katarzyna Chachaj i Alicja Chachaj.
Następnie spotkania w Essen, w roku 2010, będą się odbywały pod znakiem Europejskiej Stolicy Kultury 2010.
W związku z tym, 27.06.2010 odbędzie się Dzień Spotkań w Esseńskiej Hali Gruga, z udziałem osób niepełnosprawnych z Nadrenii i Zagłębia Ruhry, nasze Koło otrzymało wstępną zgodę na przeprowadzenie kampanii na rzecz transplantacji.

-Alicja Chachaj