TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Bardzo duże zainteresowanie kampanią 'Przeszczep to drugie życie” w Sandomierzu

TDT

Udowadniają, że słowa: "Przeszczep to drugie życie” to nie tylko hasło. W niedzielę na sandomierskim Rynku do podpisywania oświadczeń woli przekazania narządów do przeszczepu zachęcali ci, którzy otrzymali drugie życie.

Małgorzata PŁAZA, plaza@echodnia.eu

Udowadniają, że słowa: "Przeszczep to drugie życie” to nie tylko hasło. W niedzielę na sandomierskim Rynku do podpisywania oświadczeń woli przekazania narządów do przeszczepu zachęcali ci, którzy otrzymali drugie życie.

Chętni mogli zmierzyć sobie ciśnienie.

(M. Płaza)

W niedzielę, w ramach Dni Sandomierza, na Starówce prowadzona była kampania wojewody świętokrzyskiego "Przeszczep to drugie życie”. Kampania ta promuje ideę transplantacji.

RADOŚĆ (DRUGIEGO) ŻYCIA

Na Rynku byli ci, którzy żyją dzięki transplantacji. Do Sandomierza przyjechało 11 takich osób. Wyróżniali się jednakowymi koszulkami i... uśmiechem.

- Chcemy krzyczeć, że żyjemy. Chcemy pokazać, jak bardzo cieszymy się z tego, że dostaliśmy drugie życie - mówi Jan Statuch, prezes Stowarzyszenia Transplantacji Serca, działającego przy klinice w Zabrzu, wyróżniony za swoją działalność tytułem Sandomierzanina Roku 2008.

W niedzielnej kampanii uczestniczył jeszcze jeden sandomierzanin - Adam Strugalski, który zaledwie pięć tygodni temu otrzymał drugie serce. - W wieku 52 lat dostałem drugie życie. Nie można otrzymać większego daru - podkreśla Adam Strugalski.

17-letni Mateusz ze Smerdyny żyje z nowym sercem pół roku. - Jesteśmy tu, aby pokazać, jak ważna i piękna jest idea przeszczepów. Mateusz jest przykładem tego, że po transplantacji można normalnie żyć - mówi pani Renata, mama Mateusza.
Chętni mogli podpisać oświadczenie woli. Na złożenie podpisu decydowało się wiele osób. - Być może moje narządy będą mogły uratować komuś życie - stwierdziła pani Wanda z Lublina.

BADANIA, ULOTKI, SERDUSZKA...

Pod namiotem Stowarzyszenia Transplantacji Serca z Zabrza wykonywane były bezpłatnie pomiary ciśnienia, poziomu cukru i BMI. Zainteresowanie akcją było ogromne!

Wielka kampania na rzecz przeszczepów - podkreśla Jan Statuch - przynosi już rezultaty: transplantacji jest coraz więcej: w maju w klinice w Zabrzu dokonano ośmiu transplantacji serca i płuc, tyle samo - w czerwcu.

- Kampania z udziałem osób, które otrzymały drugie życie to chyba najlepsza droga do przekonania innych do idei przeszczepów - dodaje sandomierzanin.
Podczas niedzielnej imprezy wolontariusze rozdawali materiały informacyjne oraz serduszka.

"Echo Dnia” jest patronem medialnym kampanii "Przeszczep to drugie życie”.