TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Rodzina „składaków”

TDT

... tak o sobie mówią. O kogo chodzi? Oczywiście o osoby żyjące z przeszczepionym sercem. Z pewnością czują się, jak rodzina. Znają się, spotykają, wspierają...

 

... tak o sobie mówią. O kogo chodzi? Oczywiście o osoby żyjące z przeszczepionym sercem. Z pewnością czują się, jak rodzina. Znają się, spotykają, wspierają... Do Szczawnicy przyjechali 17 kwietnia br., liczną 65. osobową grupą z całej Polski. Przybyli, by uczestniczyć w Przywitaniu Wiosny oraz obchodach jubileuszowych zabrzańskiego koła Stowarzyszenia Transplantacji Serca – głównego organizatora spotkania, obchodzącego w tym roku swoje 15. lecie. Do organizacji imprezy chętnie włączył się Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Szczawnicy. Bazą dla składaków stał się gościnny Ośrodek Wypoczynkowy „Halka”. Podczas uroczystego powitania w sali kominkowej OW „Halka” miało miejsce najważniejsze wydarzenie kwietniowego spotkania. Po raz pierwszy został przyznany tytuł „Iskra Nadziei 2008” osobie wyjątkowej, szczególnie zasłużonej w propagowaniu idei transplantacji. Osobą tą został „anioł” dla chorych leżących w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - Alicja Chachaj, pracownik Centrum, asystentka prof. Mariusza Gąsiora, wolontariuszka pomagająca pacjentom ŚCChS bezpiecznie przejść przez proces „powrotu do świata żywych”. Zewnętrznym dowodem otrzymania tak zaszczytnego tytułu stała się statuetka wykonana z krzemienia pasiastego, ufundowana przez Cezarego Łutowicza sandomierskiego rzeźbiarza, jubilera, artysty, którego prace znajdują się m.in. w zbiorach Watykanu. Od teraz tytuł i statuetka będą corocznie wręczane osobom zasłużonym na polu szerzenia idei przeszczepów przez zabrzańskie koło STS podczas Wiosennej Zabawy. Tegoroczna laureatka otrzymała od zebranych kwiaty, m.in. od szczawniczanina – Józefa Saraty, prezesa KS „Pieniny”, który również był pacjentem Śląskiego Centrum Chorób Serca i doświadczył życzliwości pani Alicji. Przepiękną piosenkę z repertuaru Edyty Geppert „Kocham cię, życie” zaśpiewała nagrodzonej młoda wokalistka Agnieszka Smoluch. Uroczystość była tym bardziej wzruszająca, że była dla nagrodzonej całkowitą niespodzianką!
Podczas weekendu w Szczawnicy uczestnicy Przywitania Wiosny mogli wziąć udział w grach i zabawach, sprawdzić swoją wiedzę w konkursie o historii Stowarzyszenia Transplantacji Serca, rywalizować w zawodach sprawnościowych, a także poznać urokliwe miejsca Szczawnicy i okolic, odbywając wycieczki krajoznawcze. Drugiego dnia – w sobotę 18 kwietnia na tarasie OW „Halka” przy dźwiękach kapeli góralskiej „Białopotocanie” trwała Kampania na Rzecz Transplantacji. Zarówno szczawniczanie, jak i goście uzdrowiska mogli skorzystać z bezpłatnego pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia czy też porady kardiologicznej. Swoim doświadczeniem służyli dr Jan Przybylski ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, i dr Agnieszka Żmijewska ze Szpitala Wojskowego w Przemyślu oraz dwie uśmiechnięte pielęgniarki – siostra Ilona i siostra Jola. Można było się także zaopatrzyć w interesujące materiały źródłowe nt. chorób serca, cukrzycy i transplantologii. W ten sposób STS – koło w Zabrzu chciało podziękować Szczawnicy za gościnność i miłe przyjęcie.
Wieczorem, podczas uroczystej gali członkowie STS podziękowali ludziom, którzy w zeszłym roku poświęcili wiele swojej pracy i czasu szerzeniu idei transplantacji.
Rodzina składaków opuściła Szczawnicę w niedzielę, uczestnicząc tu jeszcze w szczawnickim kościele we mszy św. w intencji wszystkich żyjących po przeszczepie oraz dawców organów i ich rodzin. Zapowiedzieli, że do Szczawnicy zawsze chętnie wrócą, bo chcą się dzielić swą radością życia i entuzjazmem z ludźmi, z których strony spotkała ich tak wielka życzliwość i zrozumienie.
 

Alina Lelito