TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Festiwal Nauki Dąbrowa Górnicza 23 marca 2009r.

TDT

Od 23 do 29 marca, już po raz piąty odbył się Festiwal Nauki. Celem projektu organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej była bogata oferta wykładów i warsztatów. Globalne ocieplenie, zarządzanie w dobie kryzysu, transplantacje organów, sztuczna inteligencja, Internet szerokopasmowy, terroryzm - to tematy debat społecznych i naukowych XXI wieku poruszanych na Festiwalu.

Od 23 do 29 marca, już po raz piąty odbył się Festiwal Nauki. Celem projektu organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej była bogata oferta wykładów i warsztatów. Globalne ocieplenie, zarządzanie w dobie kryzysu, transplantacje organów, sztuczna inteligencja, Internet szerokopasmowy, terroryzm - to tematy debat społecznych i naukowych XXI wieku poruszanych na Festiwalu.

Zgromadzonymi gośćmi Sali Audytorium Maximum WSB byli przede wszystkim naukowcy, eksperci, praktycy, dziennikarze oraz wolni słuchacze, którzy dyskutowali na temat aktualnych problemów społecznych, naukowych, politycznych i etycznych. W tym roku organizatorzy zatroszczyli się także o część artystyczną Festiwalu Nauki w postaci koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej, jak również zwiedzanie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Inauguracyjna debata V Festiwalu Nauki poświęcona została tematowi: "Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach". W tym celu Festiwal zaszczycili swoją obecnością: prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka - lekarz, chirurg, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Wydziału Lekarskiego ŚUM w Katowicach; specjalista chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii i transplantologii, prof. dr hab. n. med. Dariusz Patrzałek - Regionalny Konsultant w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej w woj. dolnośląskim i opolskim, pracownik Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej AM we Wrocławiu, ks. Piotr Sadkiewicz - kapłan, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Leśnej k/Żywca; od 2000 roku podejmuje szerokie działania w celu ratowania życia ludzkiego: akcje krwiodawstwa, bank szpiku kostnego; propagator idei transplantacji; laureat nagród i wyróżnień, m.in.: "Proboszcz Roku 2005", prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański - socjolog; wieloletni Dyrektor Instytutu Socjologii UŚ; współzałożyciel i Rektor WSZiNS w Tychach (2001 - 2007); specjalista w zakresie socjologii miasta, regionu, edukacji i zmiany społecznej, dr Jarosław Wilk - lekarz, adiunkt w ŚUM, koordynator ds. transplantacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, wiceprezes Stowarzyszenia Donum Vitae, prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała - Ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala Kolejowego w Katowicach oraz Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa i Społecznych Problemów Medycznych ŚUM w Katowicach; mikrochirurg okulistyczny ze specjalizacją w zakresie chorób oczu; samodzielnie wykonał ponad 1500 przeszczepów rogówek, p. Barbara Hadka - w wieku 30 lat straciła wzrok; od 2000 roku, po przeszczepach rogówek wykonanych przez prof. Wylęgałę, jest osobą widzącą; zwolenniczka transplantacji, p. Dariusz Kortko - dziennikarz "Gazety Wyborczej", od 2004 roku redaktor naczelny jej katolickiego wydania; w 2008 roku współautor książki: "Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach", p. Judyta Watoła - dziennikarka "Gazety Wyborczej", autorka artykułów i felietonów o problemach ochrony zdrowia i pacjentów; współautorka książki: "Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach", a także publiczność - młodzież gimnazjalna, licealna, studenci, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i okolic w stu - procentowej frekwencji.

Tuż przed wejściem na aulę, wszyscy goście Festiwalu obdarowani zostali "naszymi serduszkami" - symbolem STS - u, oraz Oświadczeniami Woli, które spotkały się z wielką aprobatą wśród widowni oraz organizatorów spotkania.

Reakcja publiczności dowiodła, iż temat transplantacji - ratowania życia - jest bardzo istotny. Dzięki takim wydarzeniom przybliża się problem świadomego oddawania organów, a przede wszystkim integrowania się ludzi z pacjentami po przeszczepach. Ta kampania, w której po raz pierwszy uczestniczyłam wniosła dodatkowe wzruszenie poprzez rozmowę z ludźmi dotkniętych bezpośrednio hasłem : "ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE". Seans filmowy przygotowany przez moderatorów spotkania, opowiadający o przeżyciach kobiety - żony dawcy, która sama zdecydowała się, aby lekarze mogli przeszczepić narządy jej męża, a tym samym uratować istnienia ludzkie, jak również dać nadzieję rodzinom chorych, także przyczynił się do dużego aplauzu i ogólnego zainteresowania tematem przez przybyłych na spotkanie osób. Dalsza część poświęcona była wywiadom z naukowcami - zaprezentowaniem merytorycznej części tematu transplantacji, w oparciu o ogólne statystyki. Był to bardzo ważny krok. "Liczby" obrazują, jak wiele osób potrzebuje pomocy, ile czeka z nadzieją na cud w postaci nowego narządu. Takie akcje na pewno zwiększają świadomość jak i chęć niesienia bliźnim ratunku.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na tegoroczny Festiwal Nauki wszystkim organizatorom. Zaszczytem było uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, iż nasza obecność wspomogła cel przyświecający idei propagującej jeden z najważniejszych tematów XXI wieku, jakim jest - transplantacja.

Ze swojej strony także dziękuję za zaproszenie.

Katarzyna Chachaj