TDT

AKTUALNOŚCI

obraz

Przemysław Saleta promował transplantologię (video)

TDT

Przemysław Saleta był we wtorek gościem gali ogólnopolskiego konkursu na spot filmowy promujący ideę transplantacji.

Przemysław Saleta, bokser wagi ciężkiej, mistrz Polski, Europy i mistrz interkontynentalny w kick-boxingu, uczestnik show "Gwiazdy tańczą na lodzie"był we wtorek gościem gali ogólnopolskiego konkursu na spot filmowy promujący ideę transplantacji, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Nerek "Sztuczna Nerka" w Kielcach we współpracy z Polską Unią Medycyny Transplantacyjnej w Warszawie i kieleckim oddziałem Telewizji Polskiej.

Czuję się zupełnie dobrze, gdyby nie blizna nie pamiętałbym, że miałem operację - powiedział nam sportowiec, który w grudniu ubiegłego roku przeszedł operację pobrania nerki, która została przeszczepiona jego 12-letniej córce Nicoli, chorej na niewydolność nerek.

Wspólnie z docentem Andrzejem Chmurą, kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii w Warszawie przyjechali do Kielc na zaproszenie Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Nerek "Sztuczna nerka", żeby promować ideę transplantologii.
Podczas gali spotkali się z uczniami kieleckich gimnazjów. - Wierzę w młodzież, bo to ona będzie kształtowała postawy społeczne, będzie kiedyś decydowała jak będzie wyglądała polska transplantologia - powiedział nam dr hab. Andrzej Chmura. Województwo świętokrzyskie jest wciąż na szarym końcu pod względem ilości pobrań narządów do transplantacji. W 2007 roku dokonano w naszym regionie tylko jednego pobrania, natomiast dzięki przeszczepowi narządów uratowano życie 34 osobom.

Prace - spoty filmowe promujące ideę transplantacji można nadsyłać do organizatorów konkursu do 15 grudnia.