TDT

AKTUALNOŚCI

26.10 Dzień Donacji i Transplantacji

TDT

Ludzie łączą moje nazwisko z pierwszą transplantacją serca w Polsce. Ale wiem, że gdybym ja nie spróbował, to może cztery, a może pięć lat później inni zrobiliby tę operację. Jestem natomiast przekonany, że nikt nie zająłby się tworzeniem polskiego sztucznego serca. Gdybym nie walczył o stworzenie tego urządzenia, dziś kilkaset osób już by nie żyło, bo nie byłoby sztucznych komór, które uratowały im życie i zdrowie. Zbigniew Religa

 

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji obchodzony jest każdego roku 26 października. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 2005 roku. W tym dniu fundacje, stowarzyszenia pacjentów oraz inne organizacje działające na rzecz rozwoju polskiej transplantologii inicjują wiele akcji społeczno-edukacyjnych.

W tym roku już po raz 11 świętujemy ten dzień.
Transplantacja, czyli przeszczepianie narządów z jednego ciała do drugiego, ratuje ludziom zdrowie i życie już od kilkudziesięciu lat. Pierwszy zabieg transplantacji został przeprowadzony w 1954 roku na świecie. Przeszczepiono wtedy nerkę w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsza transplantacja miała miejsce w 1966 roku.

W Zabrzu pierwszą transplantację wykonano 5.11.1985r.

Z roku na rok rośnie liczba  pacjentów, dla których przeszczep narządu jest jedyną szansą na zdrowie i życie.

 

Alicja Chachaj