TDT

AKTUALNOŚCI

26 października-Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

TDT

26 października obchodzony jest jako Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem obchodów jest promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa polskiego na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem narządów po śmierci.

Serce jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani się nie kupuje, ale które się ofiaruje.
                                                                                                                  - Gustaw Flaubert

 

Pierwszy przeszczep narządu (nerki) miał miejsce w roku 1954 w USA, a pierwszy przeszczep serca odbył się w Kapsztadzie w roku 1967, lekarze z RPA w samym tym roku też z sukcesem przeszczepili po raz pierwszy wątrobę. Polscy lekarze pierwsze próby przeszczepiania narządów od zmarłych dawców podjęli już w 1965 roku.

 

Rok 1985 to wielki sukces polskiej transplantologii i pierwszy przeszczep serca w naszym kraju, wykonany przez profesora Zbigniewa Religę.

Ostatnie lata to olbrzymi postęp w dziedzinie transplantologii, dzięki któremu jest to jedyna szansa na przedłużenie życia.

26 października, po raz kolejny, obchodzony jest jako Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem obchodów jest promowanie transplantologii oraz podnoszenie świadomości społeczeństwa polskiego na temat procedur związanych z przeszczepami, a także przekazywaniem narządów po śmierci.

#takdlatransplantacji #zgoda #twojetak #oswiadczeniewoli #mojazgoda #przeszczep #dziendonacji #transplantacja