TDT

AKTUALNOŚCI

Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Pokonaj cukrzycę" 7.04.2016

TDT

Polska przoduje w niechlubnych statystykach. Mamy jeden z najwyższych wskaźników osób z cukrzyca typu 2, otyłych i z nadwagą, wciąż jesteśmy w czołówce społeczeństw spożywających za dużo cukrów i za mało się ruszających. Co gorsza na cukrzycę zaczynają chorować także dzieci i młodzież. Przeciętnie pochłaniamy dziennie ponad 25 łyżeczek cukru nie licząc cukrów ukrytych.

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - przypomina PAP.

 

Każdego roku organizacja wybiera jako temat przewodni inny obszar ważny z punktu widzenia zdrowia publicznego - w tym roku skupia się na zagrożeniach związanych
z szybkim rozprzestrzenianiem się cukrzycy na świecie.

 

 

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie ostrzegają , że liczba chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć jeśli nie uda się powstrzymać epidemii otyłości. Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ, alarmuje, że świadomość tego, iż otyłość jest głównym czynnikiem zachorowania na cukrzycę jest w naszym społeczeństwie zatrważająco niska.

 

W Polsce na cukrzycę chorują prawie 3 mln osób. Co gorsza milion osób nie ma świadomości swojej choroby. Cukrzyca długo bowiem nie daje żadnych objawów.
5 milionów ma stan przedcukrzycowy - który nie jest jeszcze, chorobą ale wymaga interwencji i konsultacji ze specjalistami - zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej. Tymczasem pacjenci nie zdają sobie z tego sprawy, a system nie jest przygotowany do poradzenia sobie z taką ilością porad i pacjentów.
W katalogu świadczeń lekarza POZ wciąż nie ma czegoś takiego jak porada żywieniowa.

- Przecież każdy lekarz pierwszego kontaktu oprócz zmierzenia ciśnienia powinien także zmierzyć obwód pasa i zważyć pacjenta.
Jeśli zauważy nadwagę czy otyłość - udzielić porady a jeśli uzna za stosowane skierować do specjalisty - apeluje prof. Mirosław Jarosz.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna poinformowała, że Polska jest na 4 miejscu jeśli idzie o procentowy udział chorych ze stanem przedcukrzycowym.
W 2030 roku, jeśli się nic nie zmieni, zajmiemy miejsce pierwsze.

Czemu cukrzyca jest tak groźna ? Po pierwsze nie daje objawów. Po drugie przyczynia się do wielu innych przewlekłych chorób i powikłań - takich jak miażdżyca,
choroba wieńcowa, zawały serca, udary mózgu, amputacje kończyn, utrata wzroku.

Szacunki specjalistów mówią o tym, że walka z nią kosztuje nas 7 mld złotych rocznie, 3,5 mld kosztuje leczenie powikłań, a ponad miliard utracona produktywność. Badanie grupy osób w wieku 70 -78 lat pokazało , że aż 1/2 kobiet i 2/3 mężczyzn w tym wieku dowiaduje się o swojej cukrzycy w momencie zawału kiedy po nim robione są im badania.

 

Jak wykryć cukrzycę? Wystarczy zwykłe badania krwi. Jeśli poziom glukozy we krwi na czczo przekroczy 126 mg/dl powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty.

Specjaliści IŻŻ opracowali i propagują nową piramidę zdrowego żywienia. Pokazuje ona jakie produkty w jakich proporcjach powinniśmy spożywać aby unikać nadwagi
i zapobiegać cukrzycy. Ponadto opracowali 7 zaleceń żywieniowych dla osób z cukrzycą typu 2 : ustalmy kaloryczność diety i zawartość węglowodanów z dietetykiem, jedzmy 4 - 5 razy dziennie - małe porcje często dodając warzywa. Pamiętajmy o wartościowym śniadaniu, unikajmy cukru, słodyczy i słodkich napojów , korzystajmy
z piramidy żywieniowej w codziennej diecie. Więcej o piramidzie i zasadach zdrowego żywienia i stylu życia znaleźć można na stronach www. zachowajrównowagę.pl
i www.izz.waw.pl.

http://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/304069842-7-kwietnia---Swiatowy-Dzie...